Borajet Uçak Bileti İle Roma Ziyareti

0

Borajet Uçak Bileti İle Roma Ziyareti
Müthiş ihtişamı ve görkemiyle Roma; dünyanın mutlaka gezilip görülmesi gereken başlıca şehirlerinden birisidir. Avrupa’nın önemli başkentleri arasında yer alan Roma; yüzölçümüyle de dikkat çekiyor. İtalya’da birçok kentin yüzölçümü toplamından daha da büyük bir yüzölçümüne sahip olan Roma; yaklaşık 4 milyon nüfusuyla da İtalya’nın en kalabalık şehirlerinin başında geliyor. Avrupa’nın önemli kentlerinden birisi olan Roma’da; sanat ve kültür adına da önemli sergiler düzenleniyor. Yine moda haftalarının da düzenlendiği Roma; moda devlerine tanıklık ediyor. Roma’da size Trevi Çeşmesi ve Circus Maximus’dan bahsedeceğiz. Bu 2 yapı; Roma’nın daha da önemli bir şehir olmasında büyük pay sahibi. Roma seyahatlerinde bu 2 yapı mutlaka gezilip görülmelidir. Vatikan’dan sonra Roma’nın en ünlü ve tarihi yapılarıdır. Geçmiş çağlara tanıklık eden bu yapılar; kültürel miras olarak da ön planda oluyor.

Rome (1)25.9 metre yüksekliğinde ve 19.8 metre genişlediğinde olan Trevi Çeşmesi; Roma’nın en büyük ve en ünlü barok tarzında yapısı olmaktadır. 1732 yılında yapılmış olan bu çeşme; 19. Yüzyılda yenilenmiştir. Farklı figürlerin yer aldığı Poseidon’un bir arayı sürerken ki halinin bulunduğu bu çeşmede; soldan sağa doğru konumlanmış olan alegorik heykeller de dikkat çekiyor. Meyve Bolluğu, Tarlaların Verimliliği, Sonbaharın Zenginliği ve Bahçelerin Zenginliği adını taşıyan alegorik heykeller; Trevi Çeşmesi’nin etrafında konumlanmıştır. Adeta bir tiyatro eserini andıran bu çeşme; Roma’da çekilen ünlü filmlerin de dikkatinden kaçmamıştır. La Dolce Vita, Roman Holiday ve Three Coins in A Fountain bu filmler arasında yer almaktadır.

rometravelguide5

Trevi Çeşmesi’den sonra Roma’da mutlaka gezilmesi gereken yerlerden birisi de; Circus Maximus olmaktadır. Roma’nın en eski ve en büyük stadyumu konumunda bulunan Circus Maximus; M.Ö. 46 yılında Sezar tarafından yapılmıştır. Daha çok tekerlekli araba yarışları ve toplu eğlenceler için kullanılan bu stadyum; M.S. 550 yılından itibaren ise daha farklı amaçlarla kullanılmaya başlanmıştır. Taş ve tahtalarla inşa edilmiş olan Circus Maximus; 2 kez yanmıştır. “Roma’yı kim yaktı? İmparator Nero” lafı da buradan gelmektedir. İmparator Nero’nun burayı yaktığı ima edilmektedir. Aventine ve Palantine tepeleri arasında vadide yer alan bu stadyum; antik Roma ve sonrasındaki imparatorluk döneminde ilk ve en büyük stadyum olma özelliği göstermektedir. Günümüzde ise bu stadyumdan geriye kalan alan park olarak kullanılmaktadır. 2009 yılında bu alanda kazı çalışmaları başlamış olup, hala devam etmektedir. Yine ulaşım için metroyu ve metroda da A hattını tercih edebilirsiniz gitmek isterseniz buraya.

Roma’nın bu 2 güzide yapısını yakından görmek isteyenler; Borajet havayolunu tercih edebilirler. Borajet uçak bileti bakarak ya da dönem dönem düzenlenen gezi kampanyalarından faydalanarak bu şehre ucuza uçabilir ve Borajet ucuz uçak biletiyle bu seyahatin gerçek tadına da varabilirsiniz.

Paylaş.

Yazar Bilgi

Bir Yorum Yap