Atina Tatil ve Gezilecek Yerler

0

Atina Gezilecek Yerler
Yunanistan’ın başkenti Atina; özellikle çağlar öncesinden tarihi dokuları bünyesinde barındıran ve Yunan mitolojisini yansıtan dokusuyla ön plana çıkan bir kent olmaktadır. Antik çağlardan beri dikkat çeken Atina; Avrupa’nın da sayılı başkentleri arasında yer almaktadır. Bu şehirde gezilip görülmesi gereken tarihi ve doğal güzelliklerin bir hayli fazla olması; gezicilerin de bu bölgeye akın etmelerindeki en önemli nedenlerdendir. Dünyanın en eski ve en önemli yapılarına sahip olan Atina; önemli bir ticaret ve kültür merkezi olarak da dikkat çekmektedir. Sadece tarihi değerlerin değil; aynı zamanda doğal güzelliklerin de bir hayli fazla olduğu Atina’da yapacağınız seyahatten hayli memnun kalacaksınız.

6a9265361eac28dc10e4384895eea3ca

Müzeleri, tarihi kalıntıları ve Antik çağlara ait değerleriyle ön plana çıkan Atina’da ilk durağımız; Akropolis oluyor. Sadece Yunanistan’ın değil; aynı zamanda dünyanın da en önemli alanlarından birisi olan Akropolis; 5. Yüzyılın sonlarına doğru inşa edilmiştir. En yüksek nokta anlamına gelen Akropolis; insanlar tarafından yıllar öncesinde savaş tapınakları olarak kullanılmıştır. En yüksek noktası 156 metrelik bir kayadan oluşan bu bölgede harika tapınaklar ve Yunan tanrılarıyla, tanrıçalarının adını taşıyan bölümler bulunmaktadır. Atina’da mutlaka gezilip görülmesi gereken bir diğer önemli yer ise; Zeus tapınağı olmaktadır. Yunan mitolojisinde önemli bir Zeus’un adına yapılmış olan bu tapınak; Yunanistan’da yer alan en büyük tapınak olma özelliği de göstermektedir. M.Ö. 6. Yüzyılda yapımına başlanmış olan bu tapınak; hükümdarın oğlunun başa geçmesiyle birlikte duraklamıştır. Daha sonra M.Ö. 175 yılında Kral Antiochus tarafından tekrar tapınağın çalışmalarına devam edilmiştir. 2 sıra halinde 8 sütun genişliğinde olan tapınak, 21 sütun uzunluğa sahip olmaktadır. Günümüzde ise 104sütundan sadece 15 tanesi yıkılmadan kalmıştır.

atina-plaka

Bunların yanı sıra; Partenon, Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi, Ancient Agora, National Garden, Sintagma Meydanı, Roman Agora, Academy of Athens ve Monastiraki de Atina’da yer alan önemli yerler ve mekanlar olmaktadır. Atina’ya yapılacak olan gezilerde bu bölgelerin de imkan olması durumunda mutlaka gezilmesi gerekmektedir. Zira her birisinin ayrı bir tarihi değeri ve doğal güzelliği bulunmaktadır. Birçok müze ve tarihi dokuyu bünyesinde barındıran Atina’da hemen her döneme ait bir müze bulunmaktadır. Ulusal Kütüphane adıyla karşımıza çıkan devasa kütüphane de Atina’nın ulusal kütüphanesidir ve 19. Yüzyıl sonlarında yapılmıştır. İçerisinde birçok farklı kitabın yer aldığı bu kütüphanede; bazı kitapların ise; yaklaşık 1400 yıllık olduğu varsayılmaktadır.10ffa48160d074be2955b9ca1d1ff57d

Atina’ya yapacağınız gezi ve seyahatler için en uygun ulaşım yolu olarak havayolunu tercih edebilirsiniz. Hızlı ve konforlu bir şekilde havayolu şirketleriyle bu şehre seyahat edebilirsiniz. En ucuz uçak biletlerine bakarak maddi açıdan da tasarruf etmiş olacak. Ucuz uçak bileti satın alabilmek için bu şehre uçmadan aylar önce yerinizi ayırabilir ve bu şekilde erken rezervasyon indiriminden faydalanabilirsiniz.

Paylaş.

Yazar Bilgi

Bir Yorum Yap